Przejdź do treści
! UWAGA !
-

Grota maryjna

Grota maryjna
Kult maryjny w Polsce zawsze był silny, szczególnie zaś rozkwitał w krytycznych dla narodu momentach. Większość kapliczek w naszym kraju poświęconych jest Najświętszej Maryi Pannie. Podstawowe przedstawienia maryjne w kapliczkach zawierają następujące motywy: Pieta, Matka Boża Bolesna pod krzyżem, Niepokalana oraz Matka Boska z Dzieciątkiem, przedstawiana także jako Różańcowa czy Szkaplerzna.
Upowszechnienie niektórych wizerunków Maryi zawdzięczamy sanktuariom maryjnym. Powstałe w nich przedstawianie maryjne kopiowane były przez artystów i tak trafiały pod strzechy, upowszechniając się na całym świecie.
Jednym z takich sanktuariów jest Lourdes we Francji, gdzie w 1858 r. Matka Boża objawiła się 14-letniej wiejskiej dziewczynie, Bernadette Soubirous. W okresie od 11 lutego do 16 lipca 1858, podczas osiemnastu objawień Pięknej Pani w grocie Massabielle nieopodal Lourdes, Maryja ukazywała się pod postacią kobiety ubranej w białą suknię i biały płaszcz okrywający głowę, przepasanej w pasie niebieską szarfą. Na jej stopach znajdowały się żółte róże. W tym samym kolorze był różaniec zawieszony na ręce, składający się z sześciu dziesiątek. W dniu 25 marca 1858 r., podczas 16. objawienia, w święto Zwiastowania, Piękna Pani powiedziała: Ja jestem Niepokalane Poczęcie.... Objawienia zostały uznane przez Kościół w 1862 r.
W 1864 r. w niszy w grocie, gdzie miały miejsce objawienia, ustawiono figurę Matki Bożej z Lourdes, dłuta rzeźbiarza polskiego pochodzenia Josepha Fabischa. Artyście podczas pracy trudno było ustalić wygląd Pięknej Pani, ponieważ żaden z pokazywanych Bernadetcie obrazów nie odpowiadał temu, co zobaczyła. Artysta poprosił więc dziewczynkę, żeby spróbowała uśmiechnąć się i popatrzeć w podobny sposób jak Maryja. Figura soi w grocie do dzisiaj, ma 1,88 m wysokości, ubrana jest w białe szaty, w prawej ręce trzyma różaniec, a u jej stóp leżą dwie żółte róże. Na piedestale wyryty jest napis: Que soy era Immaculada Concepciou (pol. „Jestem Niepokalane Poczęcie”).
Do wydarzeń w Lourdes nawiązuje popularne przedstawienie Maryi, nazywanej też Różańcową, przedstawionej jako kobieta o pięknym obliczu, w biało-błękitnych szatach, z dłońmi złożonymi do modlitwy oraz różańcem w prawej ręce. Do objawień nawiązują także groty skalne, budowane przy kościołach, kaplicach, a także na prywatnych posesjach, wypełnione figurami Maryi.
Także na terenie gminy Jednorożec można znaleźć takie przedstawienia. Do tej pory natrafiłam na cztery takie świątki. Dwa z nich to groty na prywatnych posesjach, a dwa to duże groty przykościelne. Znajdują się one w: Drążdżewie Nowym, Połoni i Olszewce.

Oprac. Maria Weronika KmochGrota Maryjna Fot. Karol Majewski, Ochotnicza Straż Pożarna w Olszewce