Przejdź do treści
! UWAGA !
|

Góra Partyzantów

Góra Partyzantów
Trzem poległym pod Szlą żołnierzom polskim wystawiono nagrobek, który znajduje się na miejscu bitwy, na wzgórzu w lesie przy szosie Jednorożec–Szla, na terenie gminy Jednorożec. Płytę odsłonięto w 13 rocznicę bitwy.
 
O bitwie pod Szlą pamięta społeczność gm. Jednorożec i gm. Przasnysz, do której należy pobliska wieś Szla. W okrągłe rocznice bitwy odbywają się większe uroczystości. Wartę honorową przed grobem partyzantów trzymają wówczas członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza. Od wielu lat uczniowie i uczennice z okolicznych szkół, m.in. z Jednorożca i Lipy, odwiedzają to miejsce ze swoimi opiekunami.
 
W 2020 r. 2 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Liwiec” wzięły udział w projekcie „Zaopiekuj się pamięcią” organizowanym przez Fundację na rzecz Wielkich Historii. Ponieważ z czasem ścieżka prowadząca na wzgórze i do pomnika zarosła, grupa zajęła się wycięciem krzaków, wygrabieniem liści, jak również oczyszczeniem pomnika z zielonego osadu i pomalowaniem ogrodzenia i krzyża czarną farbą. Dzięki temu miejsca jest z dala widoczne i zadbane. Prace były prowadzone w porozumieniu z leśnictwem w Przejmach. Odtąd młodzież opiekuje się miejscem, które jest mocno związane z nazwą drużyny. Oddział „Łowcy” działał na terenie ośrodka AK z siedzibą w Jednorożcu – ośrodek ten miał pseudonim „Liwiec”.

Oprac. Maria Weronika Kmoch
wyszukiwarka
szukaj