Przejdź do treści
! UWAGA !
|

Informacje dotyczące postępowania z bezdomnymi zwierzętami

Informacje dotyczące postępowania z bezdomnymi zwierzętami

Psy błąkające po terenie gminy często mają swoich właścicieli, a pojawiające  się „bezdomne psy” to głównie zwierzęta nieodpowiednio dopilnowane przez właściciela. Jeżeli właściciel zwierzęcia jest znany, należy powiadomić Urząd Gminy lub Policję. Właściciel może wtedy zostać pouczony lub może otrzymać mandat karny za brak sprawowania odpowiedniej kontroli nad zwierzęciem.  W przypadku gdy właściciel  psa nie  jest znany, zwierzę  można zgłosić do Urzędu Gminy w Jednorożcu (w godzinach 7:00 – 15:00 pod numerem telefonu: 29 7518366) lub na Policję – tel. 997 lub 112.

Przy zgłoszeniu należy podać dokładne miejsce przebywania zwierzęcia oraz podać dane do kontaktu, które mogą być pomocne w prowadzonej procedurze wyłapania zwierzęcia. Osoba zgłaszająca powinna udzielić jak najwięcej informacji oraz odpowiedzieć na pytania osoby przyjmującej zgłoszenie. Wymagane jest również podanie danych osobowych.
Po przyjęciu zgłoszenia Urząd Gminy podejmie działania zmierzające do ustalenia właściciela bądź opiekuna zwierzęcia. W przypadku braku możliwości ustalenia właściciela zwierzęcia, zwierzę zostanie odłowione i dostarczone do Schroniska.

W przypadku znalezienia rannego, chorego lub niesamodzielnego kota (małe kocię, bez matki), należy zgłosić zwierzę do Urzędu Gminy. Przed zgłoszeniem zwierzęcia należy upewnić się, czy zwierzę nie jest kotem wychodzącym, właścicielskim.

Nie należy zgłaszać zdrowych kotów wolno żyjących. Kot wolno żyjący zazwyczaj (choć nie zawsze) unika towarzystwa człowieka, nie podchodzi. Koty zagubione, właścicielskie zazwyczaj szukają pomocy człowieka. Schronisko przyjmuje koty wolno żyjące tylko w przypadku kiedy zwierzę jest chore lub po wypadku. Po wyleczeniu takiego kota zostaje on wypuszczony z powrotem na miejsce bytowania.

W przypadku wątpliwości czy pytań prosimy o kontakt telefoniczny z Urzędem Gminy w Jednorożcu (w godzinach 7:00 – 15:00 pod numerem telefonu: 29 7518366).

wyszukiwarka
szukaj