Przejdź do treści
! UWAGA !
-

Kościół parafialny pw. Św. Najświętszego Serca Pana Jezusa

Kościół parafialny pw. Św. Najświętszego Serca Pana Jezusa
W latach 1996–2000 kościół był obłożony sidingem na zewnątrz i wewnątrz. W 2017 r. siding zdjęto z zewnątrz, rok później wewnątrz, wymieniono niektóre podwaliny oraz zniszczone belki, ubytki uzupełniono starodrzewem, założono wiatroizolację, łaty, wykonano nowe szalowanie, wymieniono drzwi.
Ściany wewnątrz kościoła są szalowane. Wnętrze przykryte jest stropem płaskim z fasetą. Wejście na ambonę jest możliwe z zakrystii, a chór muzyczny wsparty jest na podciągu z belki drewnianej, osadzonej w ścianach i podpartej dwoma słupami. W 2018 r. przeprowadzono renowację wnętrza – zdjęto siding i położono nowe szalowane z różnych gatunków drewna. Kasetony na dolnych częściach ścian wykonywane są z dębu, boazeria to modrzew szczotkowany. Kolumny na ścianach bocznych są świerkowe, ale malowane takim samym kolorem impregnatu jak dębowe kasetony. Odnowiono wówczas także ławki.
Ołtarz główny jest klasycystyczny. W kościele znajdują się: w ołtarzu głównym obraz Serca Pana Jezusa zasłaniany obrazem Chrystusa Króla oraz figury św. Stanisława Kostki i św. Antoniego z Dzieciątkiem Jezus. W ołtarzu bocznym widoczny obraz Matki Bożej Częstochowskiej, naprzeciw krucyfiks ludowy.
W 2017 r. wykonano nowe szalowanie dzwonnicy. Jest drewniana, konstrukcji słupowej na niskiej betonowej podmurówce, oszalowana. Zbudowana na planie ośmioboku. Ze względu na błędne datowanie dzwonnicy w Jednorożcu, utrzymywano, że ta w Olszewce, ponieważ przypomina jednorożecką, prawdopodobnie jest na niej wzorowana. Dzwonnicę w Jednorożcu zbudowano w 1929 r., więc to raczej ona jest wzorowana na tej z Olszewki.
Przy drodze z Olszewki do Małowidza znajduje się cmentarz parafialny. Zwraca uwagę stary sosnowy drzewostan, a najstarsze nagrobki skoncentrowane są w północnej części cmentarza (najstarsze pochodzą z lat dwudziestych XX w.) oraz wzdłuż głównej alei, w centralnej części cmentarza.

Oprac. Maria Weronika KmochKościół parafialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa Fot. Karol Majewski, Ochotnicza Straż Pożarna Olszewka