Aktualności
Warszawa, 15 kwietnia 2025 roku
Pani/Pan
Prezydent, Burmistrz, Wójt
z terenu województwa mazowieckiego
wg. rozdzielnika
Dotyczy: postępowania z odpadami przeterminowanych środków ochrony roślin oraz opakowaniami po nich
Szanowni Państwo!Chciałbym zwrócić Państwa uwagę na poważny problem jakim jest właściwe postępowanie z odpadami przeterminowanych środków ochrony roślin oraz opakowaniami po nich.
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2024 r. poz.399) gminy zapewniają czystość i porządek na swoim terenie i tworzą warunki niezbędne do ich utrzymania. W tym celu uchwalają regulaminy utrzymania czystości i porządku w gminach, w których określone są zasady zbierania i odbierania odpadów komunalnych. W przypadku środków ochrony roślin, które mogą być stosowane przez osoby fizyczne - odpady tych środków można zakwalifikować do odpadów komunalnych ponieważ mowa tutaj o preparatach, które: mogą być wykorzystywane w gospodarstwach domowych i nie wymagają posiadania szczególnych uprawnień. Takie odpady gmina jest zobowiązana przyjąć w PSZOK ponieważ zgodnie z art. 6r ust. 2d ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach gmina przyjmuje wszystkie odpady komunalne (w tym niebezpieczne) wytworzone przez osoby objęte gminnym systemem odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych.
W tym kontekście apeluję do Państwa o przestrzeganie tych zaleceń i umożliwienie mieszkańcom gminy pozbywanie się w sposób zgodny z prawem odpadów środków ochrony roślin.
Natomiast kwestie odbioru opakowań po środkach niebezpiecznych będących środkami ochrony roślin od podmiotów gospodarczych reguluje ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz.U. z 2024 r. poz. 927). W myśl art. 43 tej ustawy przedsiębiorcy prowadzący jednostki handlu detalicznego lub hurtowego, którzy sprzedają środki niebezpieczne będące środkami ochrony roślin są zobowiązani do przyjmowania od użytkowników odpadów opakowaniowych po tych środkach. Natomiast użytkownik środków niebezpiecznych będących środkami ochrony roślin jest obowiązany zwrócić odpady opakowaniowe po tych środkach przedsiębiorcy, o którym mowa powyżej. Kto tego obowiązku nie wykona - podlega karze grzywny (art. 61 ww. ustawy). Odmowa przyjęcia takich opakowań przez sprzedawcę podlega administracyjnej karze pieniężnej w wysokości od 10 000 zł do 1 000 000 zł (art. 56 ust. 1 pkt 13 w zw. z art. 57 pkt 3), wymierzanej przez właściwego wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska (art. 58 ust. 1). Tak więc zwrócenie takiego opakowania do PSZOK, naraża na karę grzywny oraz grozi niewłaściwym zagospodarowaniem tego typu odpadów.
Podkreślić należy, że niektóre środki ochrony roślin, z uwagi na ich toksyczność np. fumiganty zawierające fosforek glinu i magnezu, mogą być stosowane jedynie przez profesjonalne, wyspecjalizowane i odpowiednio przeszkolone podmioty posiadające odpowiednie uprawnienia. Odpady tych środków są odpadami niebezpiecznymi. W celu prawidłowego zagospodarowania tych odpadów należy zgłosić się do firmy posiadającej uprawnienia do odbioru odpadów niebezpiecznych (tj. transportu, zbierania lub przetwarzania takich odpadów) uprzednio upewniwszy się, aby przekazywać te odpady wyłącznie sprawdzonym i legalnie działającym podmiotom.
Z uwagi na opisane powyżej obowiązki wynikające z przepisów, oraz szkodliwe właściwości środków ochrony roślin należy rygorystycznie zachować wszystkie zasady bezpieczeństwa określone dla tych środków (określone np. na etykietach). Substancje te powinny być użytkowane zgodnie z przeznaczeniem, a opakowanie należy zwrócić do uprawnionych podmiotów. Opakowań takich nie można umieszczać w pojemnikach na odpady komunalne.
więcej
Dodatkowo katalog roślin oleistych (nasiona soi, lnu, rzepaku, rzepiku, len, konopie oraz pozostałe surowe rośliny włókniste), od których obowiązuje naliczanie, pobieranie i przekazywanie wpłaty został rozszerzony o słonecznik.
Przypominam, że zgodnie z ustawą z dnia 22 maja 2009 r. o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych utworzono 10 następujących funduszy:
- Fundusz Promocji Mleka,
- Fundusz Promocji Mięsa Wieprzowego,
- Fundusz Promocji Mięsa Wołowego,
- Fundusz Promocji Mięsa Końskiego,
- Fundusz Promocji Mięsa Owczego,
- Fundusz Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych,
- Fundusz Promocji Owoców i Warzyw,
- Fundusz Promocji Mięsa Drobiowego,
- Fundusz Promocji Ryb,
- Fundusz Promocji Roślin Oleistych (utworzony z dniem 1 sierpnia 2019 r.).
Podmioty, o których mowa w art. 3 powyższej ustawy, są zobowiązane do naliczania, pobierania i przekazywania wpłat na ww. fundusze. Podmioty te składają Dyrektorowi Generalnemu KOWR deklaracje, w których wykazują wysokość zobowiązania na rzecz danego funduszu promocji, z wyszczególnieniem odrębnie kwoty naliczonej i kwoty pobranej, za okresy kwartalne, w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale oraz bez wezwania Dyrektora Generalnego KOWR obliczają kwotę należną z tytułu naliczenia wpłaty na rzecz danego funduszu promocji za okresy kwartalne i przekazują tę kwotę w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po danym kwartale. Deklaracje wpłaty na fundusze promocji produktów rolno- spożywczych są składane na formularzu opracowanym i udostępnionym przez KOWR (FPZ_f1). Można je złożyć: - bezpośrednio lub listownie w OT KOWR właściwym ze względu na adres siedziby podmiotu zobligowanego do wpłat, - za pośrednictwem aplikacji ePUAP, - za pośrednictwem portalu eRolnik (https://erolnik.gov.pl/#/).
Warunkiem złożenia deklaracji za pośrednictwem platformy ePUAP lub wypełnienia deklaracji przy wykorzystaniu platformy eRolnik jest posiadanie aktywnego profilu zaufanego.
Uwaga: od 1 kwietnia 2026 r. złożenie deklaracji możliwe będzie wyłącznie za pośrednictwem portalu eRolnik.
Dodatkowo w załączeniu przekazuję ulotkę informacyjną dotyczącą mechanizmu funduszy promocji produktów rolno-spożywczych do dalszej
dystrybucji.
!!!UWAGA!!!
Drodzy Pacjenci, zwracam się z prośbą o wypisywanie recept telefonicznie w godz. między 11:00-13:00 oraz w godz. popołudniowych 16:00-17:00. Prosimy o przemyślany dobór leków, ze względu na zbyt dużą ilość wizyt Doktor Kossakowski jest wzywany do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Lekarzy. Skutkuje to groźbą utraty prawa wykonywania zawodu, a tym samym zaniknięciem placówki. Leki wypisywane na receptę mają wystarczyć na min.1 miesiąc ( zalecane do 3 miesięcy). Z poważaniem Doktor Dariusz Kossakowski.
Drodzy Pacjenci, zwracam się z prośbą o wypisywanie recept telefonicznie w godz. między 11:00-13:00 oraz w godz. popołudniowych 16:00-17:00. Prosimy o przemyślany dobór leków, ze względu na zbyt dużą ilość wizyt Doktor Kossakowski jest wzywany do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Lekarzy. Skutkuje to groźbą utraty prawa wykonywania zawodu, a tym samym zaniknięciem placówki. Leki wypisywane na receptę mają wystarczyć na min.1 miesiąc ( zalecane do 3 miesięcy). Z poważaniem Doktor Dariusz Kossakowski.
Zachowaj ostrożność!
W pobliżu linii elektroenergetycznych prąd jest niebezpieczny również na odległość.
W przypadku kontaktu z linią elektroenergetyczną:
1. Nie opuszczaj pojazdu! Pozostań w kabinie.
2. Nie dotykaj metalowych części pojazdu.
3. Natychmiast wezwij pomoc (991 lub 112) i ostrzeż innych, aby trzymali się z daleka od pojazd
u.Nowoczesne rolnictwo to nie tylko mniejsze emisje, ale też lepsze zarządzanie danymi, precyzyjne decyzje i inwestycje w technologie, które realnie zwiększają efektywność. Rolnictwo niskoemisyjne – wspierane przez cyfrowe rozwiązania – pozwala ograniczać straty nawozów, kontrolować emisje i jednocześnie poprawiać opłacalność gospodarstw. W trakcie webinaru pokażemy, jak praktycznie połączyć wiedzę o emisyjności z narzędziami cyfrowymi i inwestycjami w odnawialne źródła energii. Będzie mowa o konkretnych liczbach, przykładach z gospodarstwa i możliwościach finansowania działań.
Webinar: „Rolnictwo niskoemisyjne"
Data: 29 kwietnia 2025 (wtorek)
Godzina: 10:00–12:00
Platforma: MS Teams – nie jest wymagana instalacja żadnego oprogramowania, do uczestnictwa wystarczy dostęp do Internetu i dowolna przeglądarka)
Link do rejestracji: https://events.teams.microsoft.com/event/ed72d02d-0cdf-4e28-af0c-23c3d0bde431@85c1081a-d0ab-45aa-86a6-787ffcfd9b4e więcej