Aktualności
Ujawnione przypadki nielegalnego gospodarowania odpadami pokazują dużą skalę problemu. W celu przeciwdziałania oraz wykrywania przestępstw i wykroczeń przeciwko środowisku niezbędne jest podjęcie ścisłej współpracy pomiędzy władzami lokalnymi i Inspekcją Ochrony Środowiska.
Ujawniane przypadki dotyczą wypełniania wyrobisk poeksploatacyjnych różnego rodzaju odpadami, w tym komunalnymi. Zdarzają się również sytuacje zakopywania odpadów na działkach rolnych i leśnych, które prowadzone są intensywnie w stosunkowo krótkim okresie. Kolejnym przykładem jest belowanie odpadów komunalnych, w taki sam sposób jak belowane są kiszonki rolnicze, a następnie porzucanie ich na polach czy pod lasami. W przypadku odpadów chemicznych i niebezpiecznych najczęstszy schemat działania polega na wynajęciu terenu, w tym często prywatnych posesji z zabudowaniami gospodarczymi, a następnie zbieranie tam znacznych ilości odpadów w pojemnikach typu Mauzer i beczkach. Możliwe jest również mieszanie chemicznych odpadów płynnych z ziemią i ich zakopywanie. Należy mieć również na uwadze fakt, że nielegalne transporty odpadów często odbywają się w porach nocnych.
Biorąc powyższe pod uwagę, zwracam się z prośbą o zwrócenie szczególnej uwagi na wszelkie sygnały docierające do organu.
Wiele nielegalnych procederów zostało ujawnionych przez WIOŚ w Warszawie w wyniku zgłoszeń o nietypowych sytuacjach zwracających uwagę mieszkańców, np. o zwiększonym ruchu pojazdów ciężarowych bądź prowadzonych robotach ziemnych, często w późnych godzinach. Jeżeli zaobserwowany zostanie wzmożony ruch pojazdów ciężarowych, w szczególności typu wywrotka, ważne jest określenie miejsca, do którego się kierują oraz w miarę możliwości odnotowanie numerów rejestracyjnych.
W przypadku gmin, na terenie których występują liczne złoża i obszary górnicze, istotną kwestią jest przeprowadzenie analizy na poziomie lokalnym w zakresie posiadania przez podmioty stosownych decyzji na wydobycie kopalin, bądź prowadzenie rekultywacji terenów niekorzystnie przekształconych.
W miarę możliwości proszę również o przekazanie stosownych informacji i zaleceń mieszkańcom, sołtysom oraz radnym, gdyż ważne jest uświadomienie jak największej grupy o istnieniu opisywanego procederu przestępczego. więcej
Zdrowa gleba to klucz do udanych plonów! Województwo Mazowieckie w ramach projektu Smart Villages, oferuje bezpłatne badanie gleby!
Skorzystajcie już dzisiaj i zadbajcie o swoje uprawy!
Dlaczego warto?
- Oszczędność pieniędzy – możecie bezpłatnie wykonać badania na każdej ze swoich działek na terenie gminy!
- Oszczędność czasu – nie ma konieczności samodzielnego pobierania i wysyłania próbek - to Mobilne Centrum Badania i Analizy Gleby przyjedzie do Was!
- Optymalne nawożenie – dowiecie się, czego potrzebuje Wasza gleba, aby plony były obfitsze, a produkty zdrowsze!
Zapisy już trwają! Badania można umówić w terminie 1 marca do 31 maja 2025 roku.
Jak się zapisać? Ściągnijcie naszą aplikację na telefon lub odwiedźcie naszą stronę ROLMApp, zarejestrujcie się i wypełnijcie formularz zgłoszeniowy.
Więcej informacji o badaniach i innych korzyściach płynących z użytkowania systemu znajdziecie na naszej stronie lub profilu ROLMApp na Facebooku.
#Rolnictwo #BadanieGleby #ZdrowaGleba #ROLMApp #LepszePlony więcej