Aktualności
15 stycznia 2025 r. (środa) w godz. 8.50 – 11.00 w Urzędzie Gminy w Jednorożcu i Ośrodku Pomocy Społecznej w Jednorożcu nie będzie bezpośredniej obsługi klientów
W związku z uruchomieniem w Urzędzie Gminy i Ośrodku Pomocy Społecznej od 1 stycznia 2025 r.
e-Doręczeń - doręczania korespondencji z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego w dniu 15 stycznia 2025 r. (środa) odbędzie się szkolenie pracowników celem omówiena najnowszych oraz najważniejszych interpretacji ustawy o doręczeniach elektronicznych
oraz przedstawienie praktycznych wskazówek, jak efektywnie realizować obowiązki wynikające z nowego systemu.
W tym dniu w godzinach 8.50 – 11.00 nie będą obsługiwani klienci Urzędu i OPS.
E-doręczenia to elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Dzięki tej usłudze podmioty publiczne, obywatele i firmy mogą korzystać z wygodnych i bezpiecznych doręczeń elektronicznych. Są one równoważne prawnie tradycyjnej przesyłce poleconej za potwierdzeniem odbioru.
W związku z uruchomieniem w Urzędzie Gminy i Ośrodku Pomocy Społecznej od 1 stycznia 2025 r.
e-Doręczeń - doręczania korespondencji z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego w dniu 15 stycznia 2025 r. (środa) odbędzie się szkolenie pracowników celem omówiena najnowszych oraz najważniejszych interpretacji ustawy o doręczeniach elektronicznych
oraz przedstawienie praktycznych wskazówek, jak efektywnie realizować obowiązki wynikające z nowego systemu.
W tym dniu w godzinach 8.50 – 11.00 nie będą obsługiwani klienci Urzędu i OPS.
E-doręczenia to elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Dzięki tej usłudze podmioty publiczne, obywatele i firmy mogą korzystać z wygodnych i bezpiecznych doręczeń elektronicznych. Są one równoważne prawnie tradycyjnej przesyłce poleconej za potwierdzeniem odbioru.
Wójt Gminy Jednorożec
/-/ Krzysztof Nizielsk
/-/ Krzysztof Nizielsk
Czym są kody PKD
Polska Klasyfikacja Działalności to systematyka działalności gospodarczych stosowana w statystyce publicznej, ewidencji oraz rachunkowości. Przedsiębiorca rejestrując działalność podaje kody PKD, które opisują rodzaj prowadzonej działalności.
Potrzeba zmian
Konieczność wprowadzenia PKD 2025 wynika ze zmian wprowadzonych w klasyfikacji na poziomie Unii Europejskiej. Nowa klasyfikacja zastąpi dotychczasową, która obowiązywała od 2007 r.
Wprowadzone zmiany dostosowują PKD do realiów rynkowych, technologicznych oraz społecznych. Klasyfikacja PKD 2025 będzie obejmowała nowe rodzaje działalności, które pojawiły się w gospodarce w ostatnich latach oraz zapewni zharmonizowanie statystyk gospodarczych w ramach Unii Europejskiej w takich dziedzinach, jak gospodarka cyfrowa, gospodarka cyrkulacyjna czy bio-gospodarka. Wprowadzona zostanie również większa precyzja w opisie tradycyjnych branż, co ułatwi firmom dopasowanie swoich działalności do właściwych kodów.
W trakcie prac nad nową klasyfikacją, Główny Urząd Statystyczny otrzymał propozycje od ponad 170 organizacji przedsiębiorców.
Co to oznacza dla przedsiębiorców
Nowa klasyfikacja PKD będzie obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. we wszystkich rejestrach publicznych, w tym w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Przedsiębiorcy będą mieli 2 lata na dostosowanie swoich kodów PKD do nowej klasyfikacji.
Przedsiębiorcy wpisani do CEIDG
- Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność po 1 stycznia 2025 roku
- Przedsiębiorcy prowadzący działalność przed 1 stycznia 2025 roku
Jeśli przedsiębiorca przez 2 lata nie dokona aktualizacji wpisu, planowane jest automatyczne przeklasyfikowanie kodów PKD 2007 na PKD 2025 zgodnie z określonymi przez GUS tzw. „kluczami przejścia (powiązań)”. Znajdą się one w załączniku do rozporządzenia w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).
Więcej informacji na temat nowej klasyfikacji – GUS
https://stat.gov.pl/aktualnosci/nowa-polska-klasyfikacja-dzialalnosci-pkd-2025,570,1.html
Informacja o sposobie wprowadzenia zmian we wpisie w CEIDG – portalu biznes.gov
https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00119#4
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
DLA MIESZKAŃCÓW GMINY JEDNOROŻEC W 2025 ROKU
Jednorożec, Plac Św. Floriana 1DLA MIESZKAŃCÓW GMINY JEDNOROŻEC W 2025 ROKU
poniedziałek, czwartek i piątek
w godz. 9.00 - 13.00
Wójt Gminy Jednorożec informuje, że na terenie Gminy Jednorożec w miejscowości Jednorożec, Plac Św. Floriana 1, zgodnie z ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (Dz. U. z 2024 poz. 1534) oraz porozumieniem zawartym z Powiatem Przasnyskim na 2025 rok w każdy roboczy poniedziałek, czwartek i piątek w godz. 9.00 - 13.00 funkcjonował będzie punkt udzielania nieodpłatnych porad prawnych i nieodpłatnej mediacji.
Punkt prowadzony przez:
- radca prawny z uprawnieniami mediatora Pan Andrzej Żywica wskazanego przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Olsztynie,
- adwokat Pana Grzegorza Chodacz wskazany przez Okręgową Radę Adwokacką w Warszawie.
W celu umówienia się na wizytę należy:
- zadzwonić pod numer telefonu: (29) 307-62-53 lub (29) 307-05-00 (w godzinach pracy Starostwa Powiatowego w Przasnyszu,
- zarejestrować się elektronicznie pod adresem: https://np.ms.gov.pl/zapisy.
Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się według kolejności zgłoszeń po umówieniu terminu wizyty w ww. sposób. Z ważnych powodów dopuszcza się ustalenie innej kolejności udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Kobiecie, która jest w ciąży, udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się poza kolejnością.
Kto może skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej lub mediacji w punkcie?
Z nieodpłatnej pomocy może skorzystać każdy, kto złoży w punkcie pomocy prawnej pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej (druk dostępny w punkcie pomocy prawnej). Do oświadczenia nie trzeba dołączać żadnych zaświadczeń urzędowych, ani innych dokumentów. Jeżeli ktoś oświadcza, że nie stać go na pokrycie kosztów pomocy prawnej lub poradnictwa obywatelskiego, taką pomoc otrzyma.
Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:
- poinformowanie osoby fizycznej, zwanej dalej "osobą uprawnioną", o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym lub,
- wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego, lub
- sporządzenie projektu pisma w sprawach, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym,
- nieodpłatną mediację, lub
- sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.
Nieodpłatna mediacja obejmuje:
- poinformowanie osoby uprawnionej o możliwościach skorzystania z polubownych metod rozwiązywania sporów, w szczególności mediacji oraz korzyściach z tego wynikających;
- przygotowanie projektu umowy o mediację lub wniosku o przeprowadzenie mediacji;
- przygotowanie projektu wniosku o przeprowadzenie postępowania mediacyjnego w sprawie karnej;
- przeprowadzenie mediacji;
- udzielenie pomocy w sporządzeniu do sądu wniosku o zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem.
Nieodpłatna mediacja nie obejmuje spraw, w których:
- sąd lub inny organ wydały postanowienie o skierowaniu sprawy do mediacji lub postępowania mediacyjnego;
- zachodzi uzasadnione podejrzenie, że w relacji stron występuje przemoc.
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie świadczone w każdyt poniedziałek roboczy wyłącznie w budynku Starostwa Powiatowego
w Przasnyszu (pokój nr 012 - parter) w każdy dzień roboczy obejmuje:
- działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, w tym, w razie potrzeby, sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje w szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego,
- nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje również nieodpłatną mediację.
Pomoc prawna lub nieodpłatne poradnictwo obywatelskie dla osób, które ze względu
na niepełnosprawność ruchową, nie są w stanie przybyć do punktu lub osób doświadczających trudności w komunikowaniu
Osobom, które ze względu na niepełnosprawność ruchową, nie są w stanie przybyć do punktu lub osobom doświadczającym trudności w komunikowaniu może być udzielana nieodpłatna pomoc prawna lub świadczone nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, z wyłączeniem nieodpłatnej mediacji, także poza punktem albo za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość.
W/w osoby składają Staroście oświadczenie, że nie są w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej wraz ze wskazaniem okoliczności to uzasadniających oraz przedstawiają w formie papierowej dostępne im środki porozumiewania się na odległość ze wskazaniem danych kontaktowych na adres:
Starostwo Powiatowe w Przasnyszu
ul. Św. St. Kostki 5
06-300 Przasnysz
z dopiskiem (nieodpłatna pomoc prawna)
lub w formie elektronicznej na adres: starostwo@powiat-przasnysz.pl
Wzór oświadczenia dla osób chcących skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego., wykaz planowanych dyżurów nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz nieodpłatnej mediacji w 2025 roku oraz klauzula informacyjna są dostępne do pobrania w Biuletynie Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Przasnyszu https://bip.powiat-przasnysz.pl/m,3138,informacje-ogolne.html
Na ww. stronie internetowej uzyskają Państwo szczegółowe informacje dotyczące nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i nieodpłatnej mediacji dla mieszkańców powiatu przasnyskiego.