Przejdź do treści
! UWAGA !
|

Siedziba Nadleśnictwa Parciaki

Siedziba Nadleśnictwa Parciaki
Po III rozbiorze królewskie lasy Puszczy Zielonej przeszły na własność państwa pruskiego, a po 1815 r. – rosyjskiego. Tereny dzisiejszego Nadleśnictwa Parciaki podległe były Leśnictwu Przasnysz z siedzibą w Przejmach. W 1827 r. zlikwidowane straże Żelazna, Krzywoszyja i Jednorożec. Zachowano straż Olszewka i utworzono nowe: Adamczycha, Jarzynny Kierz i Lipa.  W 1918 r. lasy dzisiejszego obrębu Parciaki przyłączono do nowo powstałych Nadleśnictw Jednorożec (siedziba w Przejmach, potem zmieniono nazwę na Nadleśnictwo Przejmy) i Rżaniec. Budziska były jednym z leśnictw Nadleśnictwa Przejmy.
 
Nadleśnictwo Parciaki utworzone zostało w roku 1926. Powstało z podziału Nadleśnictwa Przejmy na 3 mniejsze. Obejmowało leśnictwa: Budziska, Rupin i Jastrząbka.
 
Prawdopodobnie w 1928 r. zbudowano murowany budynek w Budziskach, który był mieszkaniem dla nadleśniczego. Jest zbudowany w stylu dworkowym. Jego kubatura to 1480 m3, a powierzchnia użytkowa – 324,7 m2. Dach jest mansardowy z blachy, strop drewniany, więźba dachowa drewniana; ściany murowane; wejście przez drzwi flankowane dwoma kolumnami.
 
W 1931 r. apelowano, że należy wybudować kancelarię dla Nadleśnictwa Parciaki, bo ta mieści się na terenie tartaku na stacji kolejowej w Parciakach (dziś Parciaki-Stacja). Stąd np. w aktach metrykalnych znajdziemy informacje, że np. leśniczy, świadek
ślubu, mieszkał w stacji Parciaki. Budynek, w którym mieściło się – oprócz kancelarii nadleśnictwa – także biuro tartaku, zachował się do dziś. Po II wojnie światowej siedziba nadleśnictwa została ulokowana w miejscu, w którym istnieje do dziś – przeniesiono ją z tzw. sekretarzówki po przeciwnej stronie drogi do Bud Rządowych.
 
W obecnych granicach Nadleśnictwo Parciaki z siedzibą w Budziskach utworzono w 1981 r. z podziału Nadleśnictwa Przasnysz na mniejsze jednostki. W jego skład weszły lasy dawnych Nadleśnictw Sławki i Parciaki (odrębne kompleksy w latach 1945–1975), a od 19 I 1975 r. stanowiły obręby leśne w Nadleśnictwie Przasnysz. W siedzibie nadleśnictwa znajduje się sala edukacyjna. W pobliżu znajduje się szkółka leśna „Budziska” oraz pomniki przyrody: modrzew o obwodzie pnia 295 cm, dąb szypułkowy o obwodzie pnia 425 cm oraz sosna pospolita o obwodzie pnia 325 cm. Drzewa te wyrosły nawet w XVII wieku!

Oprac. Maria Weronika Kmoch
wyszukiwarka
szukaj