Aktualności
Jak groźny jest pożar łąk, można było przekonać się wiosną ubiegłego roku, kiedy płonęły tereny Biebrzańskiego Parku Narodowego, a akcja gaśnicza trwała kilkanaście dni. Mimo że od wielu lat ARiMR, Straż Pożarna i inne instytucje przestrzegają przed wypalaniem traw, co roku znajdują się osoby, które lekceważąc te apele, za nic mają stwarzanie bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt i niszczenie środowiska naturalnego. więcej
Szanowni Mieszkańcy!
Prowadzimy badanie ankietowe mieszkańców powiatu przasnyskiego o nazwie „Partnerstwo jednostek samorządu terytorialnego z terenu powiatów makowskiego, przasnyskiego i pułtuskiego”. Partnerstwo działa w ramach projektu pilotażowego „Centrum Wsparcia Doradczego”, którego organizatorem jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Istotą projektu jest rozwój współpracy pomiędzy samorządami lokalnymi – gminami, miastami i powiatami poprzez opracowanie wspólnych dokumentów rozwojowych.
Badanie ankietowe to jeden z pierwszych kroków na drodze do opracowania Strategii Terytorialnej Partnerstwa – dokumentu, który stanowić będzie podstawę rozwoju usług publicznych i pozwoli samorządom z terenu powiatu przasnyskiego w tym naszej Gminie na skuteczne sięganie po fundusze europejskie w nowej perspektywie finansowej!
Udział w badaniu pomoże ekspertom Związku Miast Polskich (którzy doradzają partnerstwom) i nam w przygotowaniu pakietu projektów wraz z analizą ich wykonalności i harmonogramem wykonalności. Dla wybranego przez partnerów przedsięwzięcia przygotowany zostanie wstępny wniosek o jego dofinansowanie.
Państwa pomoc w wypełnieniu ankiety zwiększa skuteczność gminnych samorządów w zakresie pozyskiwania środków z różnych źródeł na cele rozwojowe. Wasze opinie będą wykorzystane przy planowaniu kierunków rozwoju.
Ankieta jest anonimowa i będzie aktywna do 15.03.2021.
LINK do ankiety poniżej:
https://zmp-ankiety.pl/ankieta.php?id=vtz0j4jdv7pzj7mfst7pt7ve
(JEŚLI ANKIETA NIE WYŚWIETLA SIĘ PRAWIDŁOWO PROSIMY O SKOPIOWANIE LINKU I SAMODZIELNE WKLEJENIE GO W PRZEGLĄDARKĘ)
O pomoc w ramach działania „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej” mogą ubiegać się rolnicy, którzy ponieśli szkody spowodowane przez co najmniej jedną z następujących klęsk żywiołowych: powódź, deszcz nawalny, suszę, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, obsunięcie się ziemi, lawinę, grad, huragan, uderzenie pioruna. Ponadto o wsparcie mogą wnioskować rolnicy, którym powiatowy lekarz weterynarii nakazał, w drodze decyzji, zabicie świń lub zniszczenie zwłok świń w celu zwalczania ASF.
Wsparcie jest dostępne dla tych, którzy ponieśli straty w roku, w którym jest składany wniosek o przyznanie pomocy lub w co najmniej jednym z dwóch lat poprzednich.
Wysokość strat w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich czy rybach uprawniająca do starania się o pomoc musi wynieść co najmniej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej oraz straty te muszą dotyczyć składnika gospodarstwa, którego odtworzenie wymaga poniesienia kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem. Wysokość poniesionych strat, jakie powstały w gospodarstwie, określa komisja powołana przez wojewodę. więcej