Aktualności
Od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021r. Główny Urząd Statystyczny przeprowadzać będzie Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Udział w spisie jest obowiązkowy.
Spisem objęci są:
- mieszkańcy Polski - zarówno Polacy jak i cudzoziemcy,
- stali mieszkańcy Polski przebywający podczas spisu za granicą.
Obowiązkową metodą jest samospis internetowy.
Wejdź na stronę GUS spis.gov.pl i wypełnij formularz spisowy. Jeśli nie możesz tego zrobić we własnym zakresie, odwiedź najbliższy Urząd Gminy. Na czas trwania spisu w każdym urzędzie gminy przygotowane zostanie miejsce, gdzie będzie można dokonać samospisu.
Nie możesz dokonać samospisu internetowego?
Zadzwoń na infolinię 22 279 99 99 i spisz się przez telefon.
Jeśli nie spiszesz się przez telefon ani przez internet skontaktuje się z Tobą rachmistrz telefonicznie lub bezpośrednio, aby przeprowadzić spis. Zgodnie z ustawą o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. nie możesz odmówić mu przekazania danych.
Pamiętaj udział w spisie jest obowiązkowy - tak stanowi ustawa spisowa. Odmowa udziału w spisie powszechnym grozi karą grzywny na podst. art.57 o statystyce publicznej.
NIe obawiaj się o swoje dane. Są one bezpieczne, ponieważ gwarantuje to tajemnica statystyczna i groźba konsekwencji prawnych. Dane jednostkowe zbierane i gromadzone w badaniach przeprowadzanych w ramach statystyki publicznej są poufne i podlegają szczególnej ochronie.
Pracownicy statystyki publicznej są zobowiązani do przestrzegania tajemnicy statystycznej.
Chcesz wiedzieć o co zostaniesz zapytany podczas spisu? Chcesz zapoznać się z ustawa spisową? Zweryfikować rachmistrza?
Wejdź na https://spis.gov.pl i bądź na bieżąco
Infolinia spisowa: 22 279 99 99 (dostępna od 15 marca)
#NSP2021
zachęcamy do wypelnienia ankiety poświęconej partycypacji społecznej.
Po 4 pytaniach weryfikujących i 8 pytaniach metryczkowych ankieta dzieli się na 3 krótkie bloki pytań, które dotyczą takich sfer, jak:
- Utożsamianie się ze zjawiskiem prekariatu/niestabilności zatrudnienia
- Skłonność do migracji i mobilności przestrzennej
- Skłonność do lokalnej partycypacji społecznej
Ankieta została opracowana w programie Google Forms i znajduje się pod poniższym linkiem.
https://forms.gle/eJ2Dqc2cDFDjM8HE8 więcej
w związku z pandemią Covid-19.
Wprowadzone w kwietniu 2020 r. przepisy pozwalały m.in. na:
- pozostawienie wniosku bez rozpoznania po uprzednim wezwaniu wnioskodawcy do przedstawienia dowodów na spełnienie warunków otrzymania wsparcia,
- przywrócenie terminu w toku postępowania w sprawie przyznania pomocy.
Oba zapisy dotyczyły wniosków, których niekompletność wynikała z ograniczeń związanych
z trwającą pandemią.
Nowelizacja przewiduje wprowadzenie określonego terminu na dopełnienie formalności – obecnie można to zrobić w dowolnym czasie, a po wejściu w życie znowelizowanych przepisów termin na uzupełnienie braków będzie ściśle określony i po jego upływie wniosek pozostanie bez rozpatrzenia. W związku z tym Agencja prosi o niezwłoczne skompletowanie wymaganej dokumentacji, w tym zwłaszcza wszelkiego rodzaju opinii, zaświadczeń i decyzji wydawanych przez organy administracji publicznej, tak aby skutecznie uzupełnić wszystkie braki we wniosku.
Więcej informacji:
https://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/wazne-informacje-dla-wnioskodawcow.html
Projekt nowelizacji dostępny jest na stronie Rządowego Centrum Legislacji pod adresem: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12342205/katalog/12755544#12755544