Przejdź do treści
! UWAGA !
-

Kapliczka przy wjeździe do wsi

Kapliczka przy wjeździe do wsi
W dolnej części kapliczki w ścianie frontowej znajdowała się tablica fundacyjna z napisem „BOŻE BŁOGOSŁAW NAM / OSP ULATOWO POGORZEL / 1984”. W górnej kondygnacji, we wnęce, przebitej i oszklonej z trzech stron, umieszczono trzy figury Matki Bożej z Lourdes, po jednej z każdej strony. Kapliczka ozdobiona była wstążkami, przyczepionymi do metalowego, niskiego ogrodzenia z datą wystawienia kapliczki, wykonaną w postaci wygiętego pręta – części ogrodzenia. Otoczenie kapliczki porastały kwiaty. Kapliczka stawiana była po kryjomu, w ukryciu przed władzą komunistyczną.
Prace kamieniarskie przy przebudowie kapliczki wykonał Jan Kajzer ze Stegny. Kapliczka jest trzykondygnacyjna, wieńczy ją murowany krzyż. W najniższej kondygnacji znajduje się tablica fundacyjna z napisem: „BOŻE BŁOGOSŁAW / NAM MIESZKAŃCOM / ULATOWO POGORZELI / 1984-2014”. Gzyms między najniższą a środkową kondygnacją pokrywa napis: „POD TWOJĄ OBRONĘ”. Dwie figury, jakie znajdowały się we wnęce w poprzedniej kapliczce, ustawiono na jednostopniowym podeście, trzecia z nich stoi pod krzyżem na polach. Kolorystyka kapliczki utrzymana jest w odcieniach szarości i czerni. Kapliczka jest otoczona metalowym ogrodzeniem z furtką od strony frontowej. Jej otoczenie wyłożone jest kostką.

Oprac. Maria Weronika KmochKapliczka w Ulatowie Pogorzeli Fot. Olga Pietrzak, Stowarzyszenie Nasza Wieś Ulatowo Pogorzel
wyszukiwarka
szukaj