Przejdź do treści
! UWAGA !
-

Polska Kępa

Polska Kępa
Polska Kępa to porośnięta drzewami wydma znajdująca się w podmokłej dolinie Orzyca, nad prawym brzegiem rzeki, nieco ponad 1 km na wschód od wsi Drążdżewo Nowe w gm. Jednorożec. W dniach 26–29 VI 1863 r. 240-osobowy oddział powstańczy pod dowództwem kpt. Józefa Trąbczyńskiego powstrzymał tu ofensywę wojsk rosyjskich. Przez wiele lat na wzgórzu stał drewniany krzyż upamiętniający te wydarzenia.
W 1966 r. ufundowano tu pamiątkową płytę z napisem:
„POWSTAŃCOM 1863 ROKU
I ICH DOWÓDCY
KPT. JÓZEFOWI TRĄMPCZYŃSKIEMU
SPOŁECZEŃSTWO
POWIATU PRZASNYSKIEGO
1966”.
Pomnik był pozbawiony symboli religijnych.
Inicjatorami zmian na Polskiej Kępie byli: sołtys wsi Drążdżewo Nowe, Mariusz Kaczyński wraz z bratem Danielem Kaczyńskim (zm. 2009 r.). Wszystkie prace wykonali nieodpłatnie mieszkańcy gmin: Jednorożec i Krasnosielc. W 2010 r. na miejscu dotychczasowej płyty wystawiono wysoki krzyż. Drewno przekazało Nadleśnictwo Przasnysz, zaś Marek Mikulak z Wólki Drążdżewskiej przywiózł je do tartaku Kazimierza Sztycha w Drążdżewie Małym. Drewno obrabiano też w zakładzie Tadeusza Wróblewskiego (Przytuły-Zaroże). Następnie drewno w dwóch częściach przeniesiono na Polskę Kępę, gdzie złożył je Mariusz Kaczyński. On też wraz z Januszem Wojciechowskim z Jednorożca postawił krzyż. Jest on szerszy u podstawy, na przecięciu ramion nie ma Pasyjki.
Obok krzyża położono głaz podarowany przez ówczesnego wójta gminy Jednorożec, Michała Lorenca. Na kamieniu umieszczono tablicę zawierająca napis następującej treści:
„POLSKIM POWSTAŃCOM
Z 1863 R.
WALCZĄCYM O WOLNOŚĆ
NASZEJ OJCZYZNY
SPOŁECZEŃSTWO GMINY
JEDNOROŻEC
2010.” .
Napis wykonał kamieniarz ze Stegny, Jan Kajzer. Tablicę w 2011 r.  ufundowało Stowarzyszenie „Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej”. Na głazie obok tablicy umieszczono krzyż podobny w formie do krzyża maltańskiego. Przed głazem stoi wazon z kwiatami oraz znicze.
W 2011 r. wydzielono miejsce na ognisko otoczone drewnianymi ławami. Od 2010 r. w rocznicę bitwy organizowane są tutaj biwaki patriotyczne, skierowane głównie do młodego pokolenia gmin Jednorożec i Krasnosielc, ale także zainteresowanych.

Oprac. Maria Weronika Kmoch
Krzyż na Polskiej Kępie. Fot. Zofia Kłos, Kółko Rolnicze Posilenie
Polska Kępa Fot. Zofia Kłos, Kółko Rolnicze Posilenie