Aktualności
Wójt Gminy Jednorożec informuje mieszkańców miejscowości Połoń,
że postanowieniem nr 71/2023 Komisarza Wyborczego w Ciechanowie II
z dnia 28 sierpnia 2023 r. zmieniona została dotychczasowa siedziba Obwodowej Komisji Wyborczej nr 9 w Połoni z budynku po byłej szkole podstawowej, Połoń nr 5 na nową siedzibę zlokalizowaną w budynku Strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej, Połoń 73.
Nowa siedziba OKW nr 9 w Połoni:
Strażnica Ochotniczej Straży Pożarnej w Połoni
Połoń 73, 06-323 Jednorożec
Mieszkańcy Połoni w dniu 15 października 2023 r. w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz referendum ogólnokrajowym głosować będą w Strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Połoni nr 73.
Wójt Gminy Jednorożec
/-/ Krzysztof Andrzej IWULSKI
Laureaci „Statuetki Jednorożca” z poprzednich lat: Anna Urlich, Stanisław Goś, Stanisława Ferenc, OSP Jednorożec, Chór Parafialny w Jednorożcu, Orkiestra Dęta, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Młode Kurpie”, Śp. Józef Jankowski, Sp. Ks. Konstanty Lewandowski, Edward Mordwa, Helena Małkiewicz, Teresa Wojciechowska, Maria Weronika Kmoch, Czesław Wojciechowski, Śp. Mariusz Kaczyński.
REGULAMIN PRZYZNAWANIA STATUETKI JEDNOROŻCA
1. STATUETKĘ JEDNOROŻCA, zwaną dalej „STATUETKĄ”, przyznaje się osobom fizycznym, organizacjom pozarządowym, przedsiębiorcom, instytucjom rządowym i samorządowym za szczególne zasługi i znaczący wkład pracy dla rozwoju Gminy Jednorożec, integracji światowego ruchu Jednorożca z Mazowszem oraz wybitną twórczość dotyczącą tematyki Jednorożca.
2. STATUETKA może być przyznana także podmiotom zbiorowym.
3. Kandydatów do przyznania STATUETKI mogą zgłaszać Wójtowi Gminy:
1) co najmniej 100 mieszkańców gminy Jednorożec;
2) rady sołeckie na wniosek co najmniej 20 mieszkańców sołectwa;
3) grupa co najmniej 5 radnych, komisja Rady Gminy lub Rada Gminy Jednorożec;
4) organizacje pozarządowe;
5) instytucje administracji rządowej i samorządowej, przedsiębiorcy.
4. Kandydatów opiniowała będzie Kapituła powołana przez Radę Gminy Jednorożec.
5. Członkiem Kapituły z urzędu jest Wójt Gminy.
6. Kapituła w szczególności:
1) opiniuje wnioski o przyznanie STATUETKI;
2) może wystąpić do Wójta Gminy z inicjatywą przyznania STATUETKI.
7. Kapituła po rozpatrzeniu przedstawionych jej wniosków podejmuje uchwały:
1) o pozytywnym zaopiniowaniu wniosku i przyznaniu STATUETKI;
2) stwierdzające, że przedstawiony wniosek nie uzasadnia przyznania STATUETKI;
3) stwierdzające, że wniosek nie może zostać uwzględniony z powodu niezgodności z obowiązującymi przepisami.
8. Kapituła działa na podstawie opracowanego przez siebie Regulaminu pracy.
9. STATUETKĘ przyznaje się jeden raz w roku z okazji uroczystości gminnych.
10. Wyjątkowo ze względu na szczególną potrzebę uhonorowania podmiotu, o którym mowa w ust. 1 i 2, Statuetkę można przyznać więcej niż raz w roku.
11. Wręczenie STATUETKI następuje w uroczystej formie. Wręczenia STATUETKI dokonuje Wójt Gminy Jednorożec. Przewodniczący Kapituły wręcza dyplom.
12. STATUETKA może być przyznana pośmiertnie, wtedy STATUETKĘ wręcza się najbliższej rodzinie osoby zmarłej.
11 września 2023 r. rusza rekrutacja do akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich VIII”, której organizatorem jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Do projektu mogą przystąpić szkoły podstawowe z sześciu województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, podkarpackiego i części województwa mazowieckiego (bez Warszawy i otaczających ją powiatów).
Tematyka tegorocznej Lekcji dotyczy zmian klimatu oraz sposobów jego ochrony. Uczniowie dowiedzą się, co wpływa na zmiany klimatu, jakie są efekty tych zmian i jak można je powstrzymać. Zdobędą praktyczne wskazówki, co oni sami mogą zrobić, w swoim najbliższym otoczeniu, by ograniczać negatywny wpływ człowieka na środowisko. Poznają rozwiązania służące przeciwdziałaniu skutkom zmian klimatu w miastach oraz możliwości wykorzystania Funduszy Europejskich w tym obszarze.
Przez zagadnienia związane ze skutkami zmian klimatycznych przeprowadzi uczniów Tomek Michniewicz – jeden z najbardziej znanych polskich podróżników. Uczniowie zdobędą wiedzę o klimacie oglądając film z jego udziałem, czytając komiks, który powstał specjalnie na potrzeby projektu, a także rozwiązując zadania w broszurach edukacyjnych.
Każda szkoła, która zgłosi się do akcji otrzyma pakiet bezpłatnych materiałów dydaktycznych, a także upominki dla wszystkich uczniów, którzy wezmą udział w akcji.
To jednak nie koniec atrakcji! Podsumowaniem Lekcji będzie konkurs „Projekt: klimat!”. Zadanie konkursowe będzie polegało na nagraniu krótkiego filmu o zmianach klimatu w okolicy i sposobach im przeciwdziałania. Na laureatów czekają cenne nagrody – 3-dniowa wycieczka do Warszawy dla zwycięzców pierwszego miejsca, monitory interaktywne i laptopy dla szkół, karty upominkowe dla uczniów i opiekunów zespołu.
Zgłoszenia do projektu będą przyjmowane od 11 września 2023 r. do wyczerpania puli miejsc poprzez stronę www.zgloszenielekcja.pl O kwalifikacji decyduje kolejność zgłoszeń. Udział w projekcie jest bezpłatny a liczba miejsc jest ograniczona.
Więcej o projekcie: www.polskawschodnia.gov.pl/lekcja
więcej