Aktualności
Mazurek Dąbrowskiego w roli hymnu narodowego przetrwał różne zawirowania polskiej historii. Obecnie nikt nie ma wątpliwości co do jego statusu. Ważne jest, by pamiętać, że hymn Rzeczypospolitej Polskiej powinien być wykonywany lub odtwarzany w sposób zapewniający mu należną cześć i szacunek. Podczas wykonywania obowiązuje zachowanie powagi i spokoju. Osoby obecne podczas publicznego wykonywania lub odtwarzania hymnu powinny stać w postawie wyrażającej szacunek, a mężczyźni zdjąć nakrycia głowy. Dodatkowe przepisy obowiązują wojskowych - osoby w umundurowaniu obejmującym nakrycie głowy oddają honory przez salutowanie, a poczty sztandarowe oddają honory przez pochylenie sztandaru.
Z okazji Roku Wybickiego i 95. rocznicy ustanowienia Mazurka Dąbrowskiego hymnem narodowym Biuro Programu "Niepodległa" przygotowało dla Państwa okolicznościowy plakat oraz spot.
Hymn Polski towarzyszy nam w podniosłych i radosnych chwilach, dlatego warto pamiętać o jego historii. Ta pieśń łączy nas także niezależnie od miejsca pobytu, gdy z okazji święta 11 listopada i kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości o 12:00 stajemy razem w ramach akcji „Niepodległa do hymnu". Dlatego zwłaszcza w Roku Wybickiego świętujmy razem!
Więcej informacji i ciekawostek o historii polskiego hymnu i jego autorze można znaleźć na stronie
https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/2022-rok-jozefa-wybickiego/.
Zakaz wprowadzono w związku z wystąpieniem znacznych uszkodzeń drzewostanów od wiatru.
Zakaz obowiązuje od 24.02.2022r. do 31.03.2022 r.
treść zarządzenia KLIK
W DNIU 19 LUTEGO 2022 ROKU
W związku wystąpieniem huraganu, który miał miejsce w dniu 19 lutego 2022 roku na terenie Gminy Jednorożec, Wójt Gminy Jednorożec informuje, iż wystąpił z wnioskiem do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w sprawie wydania ekspertyzy dotyczącej wystąpienia ww. niekorzystnego zjawiska. Rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku wystąpienia w tym dniu huraganu, mogą składać wnioski o oszacowanie szkód.
Termin składania wniosków:
od 22 lutego 2022 do dnia 04 marca 2022 roku,
w Urzędzie Gminy – sala konferencyjna.
Wnioski złożone po tym terminie nie będą rozpatrywane.
Szczegółowych informacji można uzyskać pod numerem tel. (29) 751-70-39.
Wypełniony wniosek (dostępny w Urzędzie Gminy lub na stronie internetowej) wraz z załącznikami oraz załączona do wniosku zgoda na przetwarzanie danych osobowych, niezbędnych do przeprowadzenia oszacowania szkód muszą być czytelnie podpisane przez właściciela gospodarstwa lub jego pełnomocnika.
Do składanego wniosku rolnik dołącza kserokopię wniosku o płatności bezpośrednie celem weryfikacji informacji o powierzchni gospodarstwa rolnego za rok 2021, a w przypadku posiadania w gospodarstwie zwierząt, należy dołączyć także zaświadczenie o ilości zwierząt wydane przez ARiMR na dzień 19 lutego 2022 r., bądź wygenerowany na ten dzień stan z portalu IRZplus. We wniosku należy wypisać wszystkie działki (tabelę) zgodnie z wnioskiem o dopłaty bezpośrednie na 2021 rok (powierzchnia upraw musi być zgodna z wnioskiem o dopłaty bezpośrednie na 2021 r.).
Szacowanie szkód nie jest jednoznaczne z otrzymaniem pomocy. Protokół jest jedynie niezbędnym załącznikiem w przypadku ogłoszenia naboru wniosków przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pomoc dla rolników, którzy ponieśli straty spowodowane niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi.
Wójt Gminy Jednorożec
/-/ Krzysztof Andrzej Iwulski
Załączniki:
Klauzula_informacyjna_SUSZA_NZ.docx
załącznik_nr_4_-_wniosek_o_oszacowanie_szkód-1.docx
więcej