Przejdź do treści
! UWAGA !
-
Jesteś tutaj

Ze strzałami w tle

Ze strzałami w tle
2011-09-13

Huk wystrzałów z replik XIX-wiecznej broni towarzyszył młodzieży, która przybyła 3 września w południe na Polską Kępę w Drążdżewie Nowym. Sobotnia impreza była drugą częścią Biwaku Patriotycznego zorganizowanego 25 czerwca b.r.

Huk wystrzałów z replik XIX-wiecznej broni towarzyszył młodzieży, która przybyła 3 września w południe na Polską Kępę w Drążdżewie Nowym. Sobotnia impreza była drugą częścią Biwaku Patriotycznego zorganizowanego 25 czerwca b.r.
Rekonstrukcja walk była połączona z pieszym rajdem młodzieży z gmin Krasnosielc i Jednorożec. Głównym organizatorem inscenizacji było Stowarzyszenie „Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej” oraz Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Krasnosielckiej.
Walki i pokazy uzbrojenia były prowadzone przez grupę rekonstrukcyjną „Czwartacy” z Ostrołęki. Oczywiście prezentowane umundurowanie oraz broń nie pochodziły z okresu powstania styczniowego, lecz z okresu Księstwa Warszawskiego. Organizatorzy plenerowego pokazu mieli spory problem, aby znaleźć taką grupę z okresu powstania. Niestety w kraju takich grup po prostu nie ma. „Za dwa lata będzie 150. rocznica potyczki na Polskiej Kępie i wtedy postaramy się, aby taka grupa odtworzyła wiernie prowadzone tu walki” – mówili organizatorzy. Chęć wcielenia się w powstańców i wojska carskie wyrazili również „Czwartacy” w Ostrołęki.
Spotkanie w Drążdżewie Nowym to kolejna odsłona żywej lekcji historii. Młodzież siedząc przy ognisku, rozmawiając ze sobą przeniosła się w czas powstania styczniowego. Po pokazie walk i obozowiska, grupa rekonstrukcyjna oddała należny hołd powstańcom pod krzyżem i głazem, który w zeszłym roku był poświęcony. Następnie emerytowany nauczyciel z Drążdżewa Nowego Tadeusz Kruk przedstawił zebranym historię toczonych tu przed 150 laty walk oraz dzieje tego miejsca.
„Bardzo mi się tu podoba, największe wrażenie zrobiły na mnie głośne wystrzały z broni” – powiedziała uczennica jednorożeckiego gimnazjum Dominika Gil. Magda Kaczyńska z Drążdżewa Nowego, uczennica III klasy gimnazjum w Jednorożcu powiedziała, iż na Polskiej Kępie była już kilka razy i jest to interesująca forma spędzania wolnego czasu.
Na terenie gminy Jednorożec znajduje się kilka miejsc uświęconych krwią Polaków. W Żelaznej Rządowej miała również miejsce wielka potyczka w Powstaniu Styczniowym, w której zginął słynący z patriotyzmu kpt. Rynarzewski. Ponadto na terenie gminy są 3 cmentarze z okresu I wojny światowej oraz dwa pomniki przypominające o walkach żołnierzy Armii Krajowej w czasie II wojny światowej. Nie brakuje również miejsc związanych z ostatnią, tym razem antykomunistyczną konspiracją, takich jak miejscowości Lipa oraz Olszewka, gdzie ginęli żołnierze Ruchu Oporu Armii Krajowej oraz Narodowych Sił Zbrojnych.
Organizatorzy inscenizacji zgodnie uznali, że Polska Kępa zasługuje na trwałe miejsce w pejzażu martyrologicznym gminy Jednorożec. Pomimo upływu tylu lat, miejsce to jest nadal trudno dostępne, szczególnie po opadach deszczu. Właściwie po latach nie zaszły tu żadne istotne zmiany – płynący Orzyc i podmokła ziemia są nadal świadkami tamtych dni.

 

Wojciech Łukaszewski

Zdjęcia tutaj.
 

 

Czytano: 14716 razy
wyszukiwarka
szukaj