Przejdź do treści
! UWAGA !
|
Jesteś tutaj

Wizyta studyjna stypendystów w garncarskiej wiosce

Wizyta studyjna stypendystów w garncarskiej wiosce
2010-06-16

14 czerwca 2010r. członkowie Stowarzyszenia „Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej” oraz stypendyści Programu Stypendialnego „Olimpijczyk” w ramach programu wzięli udział w wizycie studyjnej w Garncarskiej Wiosce mającej swe miejsce we wsi Kamionka k. Nidzicy.

 

Wizyta studyjna stypendystów w garncarskiej wiosce

14 czerwca 2010r. członkowie Stowarzyszenia „Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej” oraz stypendyści Programu Stypendialnego „Olimpijczyk” w ramach programu wzięli udział w wizycie studyjnej w Garncarskiej Wiosce mającej swe miejsce we wsi Kamionka k.Nidzicy.

Garncarska Wioska to nazwa pomysłu na pozarolniczą działalność gospodarczą opartą na starych, ginących zawodach rzemieślniczych, tradycyjnych technologiach i zwyczajach.

To także nazwa przedsięwzięcia zrealizowanego w ramach Projektu „W stronę polskiego modelu gospodarki społecznej-budujemy nowy Lisków”(Program Unii Europejskiej EQUAL). Celem projektu było stworzenie dobrze funkcjonującego i modelowego przedsiębiorstwa społecznego na wsi, złożonego z kilkunastu różnych podmiotów-organizacji i osób prowadzących działalność gospodarczą. Projekt realizowany jest w partnerstwie z Fundacją Nida w Nidzicy.

To przedsiębiorstwo społeczne prowadzi pod wspólną marką-produkcję i usługi w zakresie agroturystyki i turystyki zielonej oraz garncarstwa, krawiectwa, produkcji papieru czerpanego.

Stypendyści oraz członkowie Stowarzyszenia mogli spróbować własnych sił w malowaniu na szkle oraz wyrobie papieru czerpanego podczas warsztatów mających miejsce w Garncarskiej Wiosce. Po bardzo przyjemnych próbach artystycznych wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek, a następnie pokaz lepienia w glinie z omówieniem całego procesu wyrabiania naczyń z gliny. Stypendyści wzięli również udział w zwiedzaniu zamku w Nidzicy w towarzystwie przewodnika, który przekazywał wiele interesujących wiadomości związanych z powstaniem zamku oraz jego mieszkańcami.

 Eugenia Bonalska

 

Czytano: 17297 razy
wyszukiwarka
szukaj