Dzień Jednorożca 2010
Płyta jednorożeckiego stadionu przyciągnęła, jak zwykle, wielu amatorów rozrywki. Już po raz kolejny w czerwcową niedzielę, tym razem 6 czerwca, miał miejsce Festyn Gminny „Dzień Jednorożca 2010”.
Tradycyjnie, festyn rozpoczął się przemarszem Strażackiej Orkiestry Dętej z Jednorożca. Po uroczystym powitaniu do akcji wszedł zaproszony wcześniej Wodzirej z zespołu Dance Orkiestra.
Tradycyjnie, festyn rozpoczął się przemarszem Strażackiej Orkiestry Dętej z Jednorożca. Po uroczystym powitaniu do akcji wszedł zaproszony wcześniej Wodzirej z zespołu Dance Orkiestra.
Jak się później okazało „wkręty” Wodzireja poruszyły najbardziej przybyłą publiczność, niezależnie od wieku.
W tym roku organizatorzy postawili na przedstawicieli lokalnej twórczości. Nie zabrakło szkolnych kabaretów, solistów, grup śpiewaczych z Jednorożca ( m.in. „Młode Kurpie”), z Parciak, z Żelaznej Rządowej. Tradycyjnie już, zorganizowano na scenie konkursy muzyczne: „Jaka to melodia” i „Szansa na sukces”. Poza tym rozstrzygnięte zostały konkursy wędkarskie. Na płycie boiska trwały konkursy sportowe: m.in.„rzut kaloszem”, „wyciskanie ciężarka”, „wyścigi rzędów”, „rzut do celu”. Kolejną imprezą towarzyszącą był występ grupy MAT z Olsztyna, zabawiającej dzieci. Nie mogło zabraknąć oczywiście Zespołu Akrobatycznego „Salto” z Małowidza, wzbudzającego nieprzerwanie niesłychany podziw publiczności.
Finał imprezy został zwieńczony występem zespołu cygańskiego z Olsztyna – „Tabor”. Po Cyganach przyszła kolej na występ zespołu nagłaśniającego imprezę- grupy „Everest” z Pruskołęki, która swoim występem zakończyła „Dzień Jednorożca 2010”.
Jednak jedną z głównych atrakcji festynu było wręczenie „Statuetki Jednorożca” Stanisławie Ferenc, znanej w Jednorożcu regionalistce i twórczyni ludowej. Wręczenie Statuetki poprzedził występ zespołu „Kurpianka”, w którym śpiewa laureatka. Pani Stanisława, mieszkanka Ulatowa –Pogorzeli była jedną z współzałożycieli Koła Gospodyń Wiejskich w Jednorożcu. Jest również solistką zespołu ludowego „Kurpianka”. Jej wiersze publikowane były m.in. w tomiku wierszy wydanym przez Stowarzyszenie „Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej” – „Słowa wybrane”. Uhonorowana została wieloma odznaczeniami szczebla wojewódzkiego. Statuetkę wręczył Wójt Gminy Jednorożec - Michał Lorenc.
Uroczystość zakończyła się o godzinie 22.00. Zebrana publiczność świetnie się bawiła, o czym świadczył tuman kurzu unoszący się nad bieżnią stadionową. Jedną z atrakcji przyciągających zebranych były atrakcyjne prezenty i nagrody, które można było otrzymać bądź wywalczyć w jednym z konkursów.
Pytając mieszkańców o odczucia związane z festynem, większość z nich wypowiadała się pozytywnie. „Na początku było trochę mniej ludzi, a tym samym zabawa mniej udana, ale stopniowo publiczność zaczęła dopisywać i impreza zaczęła się rozkręcać” – wypowiedział jeden z obserwujących. Wśród odwiedzających gości spotkaliśmy Mirosława Krejpowicza, kolekcjonera starych pocztówek i fotografii. W rozmowie z wójtem gminy M. Lorencem wyznał, iż teren gminy Jednorożec jest mu szczególnie bliski. „Jestem otwarty na szczerą współpracę związaną z dokumentowaniem dziejów gminy, a także promocją historycznego dziedzictwa” – dodał. Obok rozrywki na scenie na płycie boiska trwały imprezy towarzyszące, np. takie jak pokazy strzelnicze grupy „Sars” z Przasnysza, możliwość przejechania się na kucyku, plener rzeźbiarski.
Porządku na płycie boiska pilnowali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Ulatowa-Pogorzeli.
Tekst: Wojciech Łukaszewski
Zdjęcia: Eugenia Bonalska i Aneta Karbowska